Меню сайту |
|
 |
Категорії розділу |
|
 |
ПРЕЗЕНТАЦІЇ |
|
 |
МУЛЬТИМЕДІА |
|
 |
ІНШІ РОЗДІЛИ |
|
 |
Наше опитування |
|
 |
Статистика |
Онлайн всього: 1 Гостей: 1 Користувачів: 0 |
 |
|
Гаї шумлять…», «Блакить моюдушу обвiяла…». Мелодiйнiсть віршів П.Тичини
| 22.02.2015, 13:30 |
Тема «Гаї шумлять…», «Блакить моюдушу обвiяла…». Мелодiйнiсть віршів П.Тичини Мета: продовжити ознайомлення зпейзажною поезiєю П.Тичини; розвивати образне мислення, творчу уяву, уснемовлення; прищеплювати любов до природи, до краси рiдної землi. ТЛ: епiтет, поглиблення поняття прометафору. Тип уроку: урок формування й удосконалення знань, умiнь i навичок. Обладнання: портрет письменника,збiрки його творiв, аудiозапис пiснi «Гаї шумлять» у виконаннi Остапа Дарчука. Хід уроку Забезпечення емоцiйної готовностi доуроку. Хорове читання вiрша. «Доброго дня», – промовляю за звичаєм. Щастя i радостi кожному зичу я. І усмiхаються в вiдповiдь люди: Добрi слова ж бо для кожного любi! Актуалiзацiя опорних знань учнiв. Перевiрка домашнього завдання. Декламування учнiвських поезiй, узаєморецензування їх; перегляд iлюстрацiй, коментування їх. • Використовуючи поданi опори, стисло розкажiть про Павла Тичину. Пiски ⎯→Павло Тичина ⎯→батьки ⎯→природнi обдаровання: художнє слово, музика,живопис ⎯→учителька Серафима Морачевська ⎯→роки навчання в Чернiговi ⎯→благословення в лiтературу Коцюбинським ⎯→збiрка поезiй «Сонячнi кларнети». Оголошення теми й мети уроку. Опрацювання навчального матерiалу. . Найбiльшу насолоду i радiсть, найпалкiшу любов до рiдного краю викликає спiлкування з природою. Вона завжди хвилює i чарує людину. Розмова кришталевих джерел, шепiт зелених дiбров, співи дзвiнкоголосих пташок, запахи i буйноцвiття квiток – усе це дорога серцю, нi з чимнезрiвнянна природа рiдного краю. Бракуєслiв, аби оприявнити своє захоплення нею.Ще далеко людям до того, щоб уповнi збагнути мудрiсть матiнки землi. Вона щедродiлиться з нами не тiльки врожаєм, а i своїмитаємницями, загадками, облагороджуючидушу, загоюючи сердечнi рани. Скiлькох митцiв надихнула природа настворення шедеврiв! Скiльком подарувалавiру у власнi сили, розум, талант, повернула до роботи i життя, врятувала вiд розчарування. Павло Тичина, як талановита i рiзнобiчно обдарована особистiсть, з-помiж багатьох тем своєї творчостi одне з чільних мiсць вiдвiв красi рiдної природи. Виразне читання вчителем вірша «Гаї шумлять…». Словесне малювання. Уявiть себе налонi природи, де є тiльки ви й розмаїттябарв, звукiв i рухiв. Вдихнiть на повнi грудип’янке, свiже повiтря. Прислухайтесь – i…почуєте, як шумлять гаї… Придивiться – i…побачите, як вiтер, загравши на струнахгiлках, став на колiна над золотаво-блакитним плесом рiчки й чаклує над ним, торкаючи хвилi-звуки. Ословте свої вiдчуття. • Яке враження справила на вас поезія «Гаї шумлять…»? Опишiть почуття зворушення. Що, на вашу думку, може викликати це почуття? Мовчазне читання вiрша учнями. Бесiда • Яку пору року зображено у вiршi? Якийчас доби? • Як ви розумiєте вислiв «музика природи»? Гру яких музичних iнструментiв ви уявляєте, читаючи цей твiр? • Зi скiлькох строф складається поезiя? • Визначте зоровi та слуховi образи вiрша. • Знайдiть у першiй строфi рядки, де говориться про шум гаю i шелест трав. Видiлiть у словах звуки, що допомагають почути цей «шум». • Окреслiть кольорову гаму твору. Якби вамдовелося передати красу гаю, рiдної природи,про яку писав П.Тичина, за допомогою фарб, тоякi кольори переважали б на ваших малюнках? • Яка головна думка поезiї? Чи передає настрiй вiрша вислiв «гармонiя людини i природи»? • Якими художнiми тропами передановiдчуття руху в поезiї? Складання таблицi. Випишiть iз вірша художнi засоби, заповнюючи вiдповiднi колонки таблицi. Порiвняння Епiтети Метафори Купаючи мене,мов ластiвку;неба край – якзолото; горитьтремтить рiка,як музика Ниви-приливи;тихий шепіт трав голублячий Гаї шумлять;хмарки бiжать;дзвiн гуде, думки пряде; гаймрiє; рiка горить-тремтить Вiдгадування загадок-метафор. Загадка 1-ша. Дзвiн «думки пряде –над нивами». Яке явище має на увазi поет,уживаючи такий образний вислiв? А як образно назвали б ви ледь помiтне тремтіння повiтря у спеку? Загадка 2-га. «Ген неба край – як золото. Мов золото – поколото». В який часдоби можна побачити це явище? Яку погоду провiщає «золото – поколото»? Вiдшукайте серед народних прикмет, що означаєчервоне небо на обрiї в надвечiр’ї. Загадка 3-тя. «Горить-тремтить рiка». Чи може рiчка горiти насправдi? Якеприродне явище подiбне на те, що річка «горить-тремтить»? Коли таке вiдбувається? Загадка 4-та. «Над нивами-приливами, тихий шепiт трав голублячий». Визначте погоду в пейзажi. Коли трава виглядаєтак, нiби хвиля на морi? Коли трава шепоче? Загадка 5-та. Гаї (що роблять?) … ,хмарки … , трави … . Який вiтер описано увiршi? Сильний? Холодний? Чи лагiдний,теплий легiт? Робота у групах. Прослухайте пiсню«Гаї шумлять…»11 (муз. Георгiя Майбороди).Уявiть, що вам запропонували зняти кліп на цю пiсню. Прокоментуйте, якими ви бачите його кадри. . Вiрш «Гаї шумлять…» воiстину є перлиною української пейзажноїпоезiї. Твiр сповнений свiтла, радостi, оптимiзму. Поет сприймає як подарунок природи шум гаїв, хмарки в небi, гудiння дзвона,коливання достиглих нив, шепiт трав. І назавершення – неймовiрне сонце, що заходить над рiчкою, запалюючи на водi золотудорiжку зi своїх вiдблискiв. Нiби розколовся навпiл сонячний диск: одна частинка – внебi, друга – на тихiй гладiнi води. Це сонячне золото захоплює, спонукає до творення добра i краси. Виразне читання вчителем поезії П.Тичини «Блакить мою душу обвiяла… Послiдовне читання поезiї учнями. Словничок. Причастилася – доторкнулася. Кротостi – спокiйностi. Маюють – буяють, квiтують. Бесiда • Яке враження про П.Тичину як людинусклалося у вас пiсля ознайомлення з віршем «Блакить мою душу обвiяла…»? Якi риси характеру поета ви можете вiдзначити? Вiдповiдьпроiлюструйте рядками вiрша. • Якi почуття виникли у вас пiд час читанняпоезiї? • Якого емоцiйного забарвлення надаютьвiршу слова зi зменшено-пестливими суфiксами? • Назвiть зоровi образи й опишiть картини,що постають у вашiй уявi пiд час читання вiрша. • Музикою якого характеру можна визначити настрiй поезiї: тихою, грайливою, тривожною, веселою, сумною, голосною? • На вашу думку, споглядання краси додаєлюдинi оптимiзму? До чого закликає поет? Якаголовна думка вiрша? • Назвiть художнi засоби твору. • Повiльно, вдумливо прочитайте третiй iсьомий рядки поезiї: «Душа причастиласякротостi трав…» – «Хвилюють, маюють, квiтують поля…». Який прийом i з якою метою використав автор? Інтерпретацiя. Пояснiть змiст авторських висловiв «душа моя сонця намрiяла»,«душа причастилася кротостi трав…».Опишiть одним реченням. «Душа моя сонця намрiяла» – людська душапрямує до неба, до його осяяної сонцем блакитi.«Душа причастилася кротостi трав…» – людина набирається вiд землi нової мудростi i сили. Проблемне запитання. Чому Ян Парандовський назвав тропи «стежинками долюдських сердець»? Пояснiть це, iлюструючи вiдповiдь тропами з поезiй П.Тичини. Рефлексiя. Пiдсумок уроку. Продовжте речення: «Павло Тичинадопомiг менi зрозумiти, що…». Загальний висновок. П.Тичиназбагатив скарбницю української лiтератури прекрасними зразками пейзажної лiрики.Вiн створив гiмн матерi-природi, рiднiйземлi настiльки тонко й мелодiйно, що йоготвори називають наймузикальнiшими творiннями свiтової поезiї. Його поетичне слово, в якому поєдналися музика i живопис, ми пронесли крiзьсвою душу. Прислухаймося до цiєї мелодiїприроди. Можливо, тодi ми iншими очима– добрими, чуйними, лагiдними – поглянемо на свiт, вiдчуємо смак життя, зрозумiємо, що таке щастя. Тичина, як нiхто iнший,цiнував i любив землю, по якiй ступав, сонце, якому радiв, слово, яке залишив дляприйдешнiх поколiнь. Домашнє завдання.
|
Категорія: Українська література | Додав: Svitlana
|
Переглядів: 1374 | Завантажень: 0
| Рейтинг: 0.0/0 |
|
|
Вхід на сайт |
|
 |
Пошук |
|
 |
|